Mrkvance neboli mrkvové šátečky se připravují na mnoho způsobů. Sladké bulky z kynutého těsta s mrkvovou náplní se tradičně už desítky let pečou v Polné na Vysočině, odkud také pocházejí. V roce 1652 byly do kostela Panny Marie v Polné uloženy ostatky svatého Liguriáše, který se následně stal patronem města. Na jeho počest se koná vždy druhou zářijovou neděli Mrkvancová pouť, neboť v tomto čase probíhají mrkvové dožínky. Odtud už pak zbýval jen krok ke vzniku lahodných mrkvanců.
Toto tradiční pečivo se připravuje rovněž na Slovácku a najdete jej také ve starých kuchařkách Hanáků. Na Slovácku však mrkvance připravují jinak – vyrábějí se z křehkého těsta, do kterého je zapracována nastrouhaná mrkev. Někde z těsta vykrajují čtverečky, jež se po upečení pocukrují, ale většinou se z mrkvového těsta dělají šátečky plněné povidly, tvarohem či ořechy, které se po upečení obalí v cukru.
Recept na Slovácké mrkvance najdete na našem webu, ale pozor! Jsou velice návykové! Proslýchá se, že v uzavřené nádobě vydrží až 14 dnů, ale nám nikdy nevydržely déle než do druhého druhého dne – protože jsme je prostě snědli.