Kynuté české buchty jsou dobrota, která chutná už po staletí. Dělají radost nám, stejně jako dělaly radost našim předkům. Recepty na ně se dědí z generace na generaci, a skoro v každé rodině se tak najde ten zaručený. Pokud takový nemáte, můžete vyzkoušet třeba recept z našeho blogu.
Na kynutých buchtách si údajně rád pochutnával prezident Masaryk. A jistě nebyl jediný. Dle historických pramenů nechyběly ve vzdálenější minulosti české buchty například ani u štědrovečerního stolu, byly rovněž oblíbenou součástí odměn pro dobře pracující čeledíny. Lidé si je také často brávaly na cesty – právě díky tomu se dostaly do klasických pohádek a žádný český Honza by bez nich do světa nikdy nevyrazil.
První zmínky o kynutých buchtách se datují až do 17. století. Tehdy se však dělávaly trochu jinak. Těsto, které se připravovalo pouze z mouky, vajec, tekutých kvasnic a soli, nechaly hospodyňky vykynout a následně z něj tvarovaly šišky či bochánky. Ty vkládaly do vroucí vody. Ano, původní české buchty se nepekly, ale vařily, nebyly sladké, ale slané. Podávaly se přelité rozpuštěným máslem, případně se do něj namáčely.
Do podoby, v jaké je známe dnes, se formovaly až mnohem později, když se namísto vaření začaly péct v peci. A ještě o trochu později je hospodyňky vylepšily sladkou náplní.
Jak vidno, kynuté buchty prošly za svou dlouhou historii zajímavým vývojem. Možná proto nám tak chutnají i dnes. A věříme, že nám ještě dlouho chutnat budou.

Podobné příspěvky

Možná si říkáte, co to tu hněteme. Ale stačí sledovat náš blog a nevědomosti pak už budete jen z dálky kynout.

Kde se vzaly mrkvance

Mrkvance neboli mrkvové šátečky se připravují na mnoho způsobů. ladké bulky z kynutého těsta s mrkvovou náplní se tradičně už desítky let pečou v Polné na Vysočině, odkud také pocházejí.

Rodina je základ mlýna

Mlynářské řemeslo je nejen o kvalitních surovinách, ale i o lidském úsilí a pracovitosti. Rádi bychom vám proto formou krátkých rozhovorů postupně představili členy našeho týmu, bez kterých by Mlýn Kojetín nemohl fungovat.

Jak se kynuté buchty do pohádek dostaly

Kynuté české buchty jsou dobrota, která chutná už po staletí. Dělají radost nám, stejně jako dělaly radost našim předkům. Recepty na ně se dědí z generace na generaci.

Kde se vzaly lívance a palačinky

Nejrůznější druhy opékaných placek, které lze označit za palačinky či lívance, se připravují na všech kontinentech, snad jen s výjimkou Antarktidy. Jejich oblíbenost napříč celým světem pramení pravděpodobně z toho, že se jedná o jednoduchý pokrm.

Jaký je původ velikonočního mazance

S Velikonocemi jsou neodmyslitelně spjaty některé tradiční dobroty, jako například velikonoční beránek, jidáše nebo mazanec. A právě o poslední jmenované jsme pro vás sepsali pár zajímavostí.

Kojetínská mouka je tradiční, kvalitní, česká

Kojetínskou mouku vyrábíme v malebném hanáckém městečku Kojetín – v mlýně, který zde stojí už po stovky let. Kojetínský mlýn má bohatou historii a první zmínky o něm pocházejí dokonce z roku 1508.

Kde koupíte
naši mouku

Máma mele maso, my meleme mouku. A až ji nameleme, pošleme ji k vám – do následujících obchodů.
Coop Jednota Vsetín COOP Jednota spotřební družstvo v Uherském Ostrohu COOP družstvo Havlíčkův Brod Potraviny Enapo LUKO Holešov YARO Uherský Ostroh  Rojal GASTRO Louny Wastex Vrtal KBJ Velkoobchody Pekárna RACEK